Tag Archives | #NUE

2013 Tatanka 100 Preview

tatanka100logoRide The Bull… The Tatanka 100

Two weeks ago N.U.E. series racers were “treated” to three laps of dusty Michigan singletrack at the Lumberjack 100. This week racers head to the scenic Black Hills of Sturgis, South Dakota where the Tatanka 100 will take racers on one 100+ mile grand loop that features over 60 miles of singletrack, 40+ miles of double track, service roads and rail-trails and includes over 12,000 feet of elevation gain at an average elevation of 4,800′ above sea level (4,000+ feet higher than racers found themselves at the Lumberjack). Continue Reading →

2013 Lumberjack 100 Podiums

MikevsBarryWhat an amazing finish to the 2013 Lumberjack 100! After nearly 100 miles of racing on tight, wooded singletrack it came down to a sprint finish between Mike “Simonster” Simonson (616 Fabrications), Barry Wicks (Kona) and Christian Tanguy (Team CF). Just amazing stuff. Continue Reading →

2013 Cohutta 100 Results

Here are your results from a rain-soaked 2013 Cohutta 100.

Men’s Top 10

  1. Christian Tanguy (Team CF) 8:00:47.13
  2. Kevin Carter (Gripped Racing p/b Dogfish Head Alehouse) 8:07:39.74
  3. Westley Richards (Clemmons Bicycle) 8:12:42.90
  4. Sam Koerber (Pro Gold/Industry Nine 8:14:06.22
  5. Chris Peariso (Adventure212/Specialized) 8:16:35.30
  6. Michael Danish (Miami Bike Shop) 8:48:08.52
  7. Andy Rhodes (North Mountain Woodworks/Black Dog Bikes) 8:53:28.72
  8. Andy Gorski (Pro Bike)s 8:59:49.91
  9. Michael Naughton (Wheel Werks/Gore) 9:12:33.31
  10. Garth Prosser (Specialized Factory Racing/Ashford Surgical) 9:12:33.31

Women’s Top 5

  1. Cheryl Sornson (Team CF) 9:32:20.76
  2. Brenda Simril (Motor Mile Racing) 10:41:40.18
  3. Linda Shin (Crankskins/Blacksmith Cycles) 10:52:45.33
  4. Jennifer Moos (Bike Tech Miami) 11:22:58.32
  5. Mary Rosser (CahabaWeb) 11:29:37.43

Singlespeed Top 5

  1. Gerry Pflug (Team CF/Pro Bikes) 8:34:58.41
  2. Mike Montalbano (Bicycle Tech/Eleven Madison Park/Gu) 8:58:43.56
  3. Doug Andrews 9:11:28.04
  4. Craig Fleetwood (Blacksmith Cycles) 9:38:40.68
  5. James Prentice 9:41:19.66

Men’s Masters 50+ Top 5

  1. Mark Drogalis (Blythewood Team Cycle Center) 10:11:17.79
  2. Roger Sutton (51 Brick City Bicycles) 10:16:43.63
  3. David Jolin (Stark Velo) 10:33:43.31
  4. Robert Herriman (Trek/WSC/acfstores.com) 10:36:37.63
  5. Monte Hewett 10:45:21.09
  6. Chris Irving 10:52:39.04

And because Rich Dillen demands to see his name on XXC, here are your Big Frog 65 podiums…

Men’s Top 5

  1. Brian Schworm (Pedal Power) 4:50:33.17
  2. Bradley Cobb (Motor mile racing/SCV) 4:59:23.04
  3. Jeff Clayton Lizella (Rogue Racing Project/::513::) 5:02:07.98
  4. Peter Knoop (Motor Mile Racing) 5:12:51.35
  5. Bryan Frazier (Adventure 212/Specialized) 5:15:55.16

Women’s Top 5

  1. Paula Burks (Motormile Racing 5:40:56.85
  2. Lisa Randall (Sorella Cycling p/b Hincapie Sportswear) 5:52:59.96
  3. Shannon Greenhill (Peachtree Bikes) 6:11:36.30
  4. Michelle Peariso (Adventure212/Specialized) 6:18:39.05
  5. Janelle Renschler (Bicycle Outfitters Indy) 6:24:13.92

Singlespeed Top 5

  1. Micheal Reardon (Motor Mile Racing) 5:04:21.58
  2. Rich Dillen (TEAMDICKY) 5:04:25.92
  3. Aaron Moore (Cysco Cycles-Physician’s Care) 5:05:03.22
  4. Nick Erhard (Trailhead Bicycle Co.) 5:24:51.91
  5. Matthew Higgins 5:26:30.30

Men’s Masters Top 5

  1. Van Council (Van Michael Race Team) 5:22:36.67
  2. Chris Ready (Bicycle Racing Club) 6:20:38.34
  3. Paula Johnson Decatur (C-Town Bikes) 6:59:32.28
  4. Cole Hayward (C-Town Bikes) 7:18:00.85
  5. Dennis O’Neil 7:18:05.81

Click HERE to download complete results from the Cohutta 100 and the Big Frog 65.

0